Audioterapie & Aromaterapie

Zajímavosti o audioterapii pro pejsky
Audioterapie pro zvířata vznikla jako sekundární výsledek provozování audioterapie pro hyperaktivní nebo depresivní děti.

Počátkem devadesátých let členové American Boarding Kennels Association v testování potvrdili Woodfordovy dosavadní závěry. Více než 160 významných chovatelských stanic podává zprávu o tom, že audioterapie pro psy pomohla řešit problémy jejich psů - úzkost, nadměrné štěkání, agresivitu, ale i průjem...

Ve stejné době probíhá úspěšný pokus řešení agresivity a hyperaktivity šimpanzího samce Rogera pomocí audioterapie v ZOO v Honolulu. Od roku 1998 probíhá také testování audioterapie v evropských psích útulcích (Rakousko, Německo, Belgie, Holandsko, Dánsko) a v USA. Výsledky tohoto testování byly od té doby několikrát popsány v odborném tisku a pracuje s nimi i řada výzkumných institucí a vysokých škol. Nyní je auditerapie pro psy již dobře známým a prověřeným tématem. Stovky pokrokových útulků a podobných zařízení na celém světě zjišťují, že nejenom psům díky audioterapii zpříjemňují pobyt, ale také připravují psa pro optimální začlenění do nové rodiny a bezproblémovou socializaci.

Lze říci, že úspěch CD audioterapie pro pejsky spočívá na těchto pilířích:
1) opakující se vhodná frekvence
2) jednoduchost a předvídatelnost
3) pozitivní emoce a něha
4) vhodný výběr nástrojů a zvuků

Pomocí audioterapie jsou u pejsků řešeny nejčastěji tyto problémy: separační úzkost, neopodstatněný strach, fóbie z lidí, psů či dětí, hyperaktivita, agresivita, neschopnost relaxovat, melancholie, osobnostní nesoulad, problémy s imunitou, trávicí potíže, pooperační stavy a jiné. Ale audioterapie je také nádhernou příležitostí pro prohlubování vztahu s pejskem, cesta k jeho harmonizaci a pozitivnímu naladění.

Co je to aromaterapie
Aroma - z řeckého původu znamená vůně, terapie – z řeckého původu znamená péče, léčba
Aromaterapie – doslovný překlad péče nebo léčba vůní

Aromaterapie působí na člověka komplexně, jak na úrovni fyzické, tak na úrovni psychické. Chemické složky éterických olejů jsou přenášeny krví do všech částí těla, určité oleje se chemicky shodují s určitými oblastmi v těle, kde pak mají harmonizující účinek na tělesný systém.
Při inhalaci jsou signály vysílány do limbického systému mozku, kde mají své místo také city, mysl a paměť. Je prokázáno, že pach nebo vůně ovlivňují naši náladu, emoce, výběr partnera, imunitní systém, ale třeba i endokrinní systém. Cit pro vůni vyžaduje harmonii těla a duše a naopak. Vůně nás k harmonii těla a duše mohou dovést.

Použití aromaterapie
Většina lidí zná éterické ( esenciální ) oleje hlavně v aromalampách. Ale aromaterapie znamená mnohem více možností. Může se používat formou koupelí, masáží, balzámů, zábaly, obklady, náplastí. Éterické oleje ovlivňují celou řadu tělesných a psychických funkcí. Dovedou např. působit antisepticky, antidepresivně, snižovat krevní tlak, ničit plísně, uvolňovat křeče, tišit bolest, úzkost, stres atd. Každý éterický olej má více možností použití. Nikdy není jeden olej pouze na jednu věc, ale vždy má více terapeutických účinků. To platí i opačně, že na jeden problém může být více olejů.

Účinky aromaterapie
Éterické oleje vždy působí ve dvou úrovních:
Fyzické působení oleje podle jeho účinku – např. proti bolesti, křečovým žilám, nevolnosti, vysokému, či nízkému krevnímu tlaku apod.
Vliv na psychiku člověka – některé zklidňují a vyrovnávají psychiku, jiné osvěžují, či podporují koncentraci, nebo nás posilují v začátku nové životní etapy.